Input:

Účetní závěrka 2024 s ohledem na změnu definice čistého obratu

17.2.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

1.1
Účetní závěrka 2024 s ohledem na změnu definice čistého obratu

Ing. Pavla Strakošová, Ing. Dagmar Procházková

než začnete v roce 2025 sestavovat účetní závěrku za rok 2024, budete muset vyřešit důsledek změny v zákoně o účetnictví v roce 2024, a to změnu definice čistého obratu, který je vykazován v posledním řádku výkazu zisku a ztráty.

Definice čistého obratu do konce roku 2023 stanovila čistý obrat jako výši výnosů sníženou o prodejní slevy, dělenou počtem započatých měsíců, po které trvalo účetní období a vynásobená 12.

Od roku 2024 (respektive za účetní období započatá v roce 2024) je pro podnikatele stanovena definice čistého obratu nově jako "výše výnosů z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb za účetní období" (§ 1d zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, v platném znění), vymezení čistého obratu je dále zpřesněno ve vyhlášce č. 500/2002 Sb. (v § 35):

  • Pro účely určení čistého obratu se výnosy z prodeje výrobků a zboží a z poskytování služeb rozumí výnosy, na kterých je založen obchodní model účetní jednotky. Při určení těchto výnosů se přihlíží zejména k odvětví na trhu, na kterém účetní jednotka působí, a k podstatě činnosti účetní jednotky pro její zákazníky.

  • Pro účely čistého obratu se nepřihlíží k tomu, ve které položce výkazu zisku a ztráty je výnos podle odstavce 1 vykazován.

V tom nejjednodušším případě tedy čistý obrat bude minimálně obsahovat zůstatky účtů:

601 – Tržby za vlastní výkony

602 – Tržby z prodeje služeb

604 – Tržby za zboží

To znamená, že v závislosti na předmětu podnikání dané účetní jednotky tak může dojít k vyloučení zejména účtů účtových skupin 64 a 66, nebo pouze jejich částí, z čistého obratu a obrat účetní jednotky se tak ve srovnání s předchozím rokem sníží.

Dle informací z důvodové zprávy k novele vyhlášky, je nutné provést podrobnou "inventuru" zůstatků účtu skupiny 64 a 66 zejména u následujících činností:

  • Výnosy z transakcí s cizí měnou v případě směnáren,

  • Výnosy z transakcí s pohledávkami u faktoringových společností,

  • Výnosy z poskytnutých půjček u poskytovatelů půjček,

  • Výnosy z klíčových dotací spjatých s běžnou činností účetních jednotek podnikajících v zemědělství,

  • Výnosy z prodeje předmětů nájmů u leasingových společností.

U výše uvedených činností je nutno do čistého obratu zahrnout vedle výnosů skupiny 60 rovněž výnosy skupiny 64, případně 66 podle toho, do jaké výše jsou součástí "obchodního modelu" tedy stěžejní činnosti, kterou účetní jednotka realizuje.

Každá účetní jednotka tedy musí při sestavení účetní závěrky za rok 2024 zvážit, které výnosy vedle skupiny 60 do čistého obratu zahrne a toto pravidlo (obchodní politiku či účetní metodu) popsat do přílohy v účetní závěrce.

Po stanovení pravidla pro výpočet čistého obratu za rok 2024 bude účetní jednotka při sestavení výkazu zisku a ztráty za rok 2024 řešit, jakou výši čistého obratu uvede do sloupce "minulé účetní období".

Regulátor v důvodové zprávě k novele vyhlášky neřeší tuto situaci. Jaké jsou tedy obecně možnosti? Prakticky existují následující možnosti Vykázání čistého obratu v účetní závěrce (ve výkazu zisku a ztráty) za rok 2024 – konkrétně údaj za minulé účetní období (rok 2023).

Varianta A)

Výkaz zisku a ztráty 2024 2023
Nahrávám...
Nahrávám...