Input:

§ 29 Seznámení zaměstnanců s kolektivní smlouvou

22.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.1.29
§ 29 Seznámení zaměstnanců s kolektivní smlouvou

JUDr. Bořivoj Šubrt

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 4a – možnosti a zákazy odchylovat se od zákona

    • § 25 odst. 3 – právo zaměstnanců předkládat podněty ke kolektivnímu vyjednávání a právo být informován o jeho průběhu

    • § 37 odst. 1 písm. g) – údaj o kolektivních smlouvách v písemné informaci zaměstnanci

    • § 37 odst. 5 – povinnost seznámit zaměstnance s kolektivní smlouvou při nástupu do práce

    • § 338 až 345 – přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů a přechod výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů

Seznámení s kolektivní smlouvou

Zákon ukládá seznámit zaměstnance s obsahem kolektivní smlouvy nejpozději do 15 dnů od jejího uzavření (obdobně viz povinnost seznámit zaměstnance s vnitřním předpisem podle § 305 odst. 4 ZP ). Pro splnění povinnosti by postačovalo, aby zaměstnavatel uvedl, v čem se mění nároky a další pracovní podmínky zaměstnanců. Jde o hromadné seznámení zaměstnanců, které nemusí být zajištěno individuálně ve vztahu ke každému zaměstnanci [každému zaměstnanci ale musí být písemně sdělen údaj o uzavřené kolektivní smlouvě a označení jejích účastníků podle § 37 odst. 1 písm. g) ZP – v tomto směru nemusí jít o žádné údaje o obsahu smlouvy]. Tato povinnost se vztahuje i na seznámení s kolektivní smlouvou vyššího stupně, a to i v případě, že její závaznost byla na zaměstnavatele rozšířena podle § 7 a 7a zákona č. 2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání, ve znění pozdějších předpisů.

Zaměstnanci by též měli být informováni, jak byly využity jejich podněty (resp. proč nebyly), které předložili podle ustanovení § 25 odst. 3 ZP. To upravuje právo zaměstnance předkládat podněty ke kolektivnímu vyjednávání o kolektivní smlouvě a právo být informován o průběhu tohoto vyjednávání.

Povinnost seznámit zaměstnance s obsahem kolektivní smlouvy v návaznosti na její uzavření je nutné vztáhnout i na změny kolektivní smlouvy. Tuto povinnost mají společně obě smluvní strany, tj. zaměstnavatel i odborová (odborové) organizace, přičemž by měly postupovat společně, dohodnutým postupem. Jde-li o kolektivní smlouvu vyššího stupně, je logické, že seznámení zaměstnanců nebude provádět organizace zaměstnavatelů, ale namísto ní zaměstnavatel a z odborové strany odborová organizace působící u zaměstnavatele.

Kromě toho ukládá ustanovení § 37 odst. 5 ZP zaměstnavateli, aby seznámil zaměstnance při nástupu do práce mimo jiné i s kolektivní smlouvou (kromě toho též s vnitřními předpisy, pracovním řádem a s právními a ostatními předpisy k zajištění BOZP). Postačí bezpochyby takové seznámení, aby byl zaměstnanec upozorněn na nadstandardní nároky, které mu z kolektivní smlouvy vyplývají oproti zákoníku práce a dalším právním předpisům.

Od ustanovení § 29 ZP se lze odchýlit zejména tak, že povinnost seznámit zaměstnance s kolektivní smlouvou na sebe převezme v dohodě s odborovou organizací zaměstnavatel, nebo naopak.

Od ustanovení § 29 ZP se nelze odchýlit, neboť to jeho povaha (stanovení povinnosti) neumožňuje. Nic však nebrání tomu, aby tuto povinnost na sebe převzal v dohodě s odborovou organizací zaměstnavatel, nebo naopak.

Některé údaje o právech a povinnostech vyplývající z pracovního poměru, které zaměstnavatel musí zaměstnanci písemně sdělit podle ustanovení § 37 odst. 1 ZP, mohou být podle odst. 3 téhož paragrafu nahrazeny odkazem na příslušný právní předpis, na kolektivní smlouvu nebo na vnitřní předpis. To má ve vztahu ke kolektivní smlouvě význam, zejména pokud ta prodlužuje délku dovolené nebo naopak zkracuje pracovní dobu bez snížení mzdy podle § 79 odst. 3 ZP.

Jestliže u zaměstnavatele dochází k uzavření více kolektivních smluv pro různé jednotlivé okruhy zaměstnanců, musí zaměstnavatel zabezpečit spolu s příslušnou odborovou organizací (příslušnými odborovými organizacemi) působícími v rámci každého takového okruhu zaměstnanců, jejich seznámení s tou kolektivní smlouvou, která se na ně vztahuje.

Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů

Dochází-li k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele podle § 338 a následujících ZP, přecházejí na něj i závazky z kolektivní smlouvy. Tato kolektivní smlouva tak bude upravovat mzdová a další pracovněprávní práva (nároky) převáděných zaměstnanců zásadně po dobu, na kterou je uzavřena, jestliže nový přejímající zaměstnavatel s odborovou organizací (odborovými organizacemi) neukončí její účinnost dříve.

Na základě novely ZP od 1. 1. 2012 platí, že tato kolektivní smlouva ukončí svoji účinnost nejpozději koncem následujícího kalendářního roku po přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů (§ 338 odst. 2 ZP).

Dočasně též může nastat situace, kdy takto

Nahrávám...
Nahrávám...