3.2.1.3
§ 3–4 ZoVZP – Vznik a zánik zdravotního pojištění, plátci pojistného
Ing. Antonín Daněk
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů
-
§ 5 – zaměstnanci, OSVČ, osoby bez zdanitelných příjmů
-
§ 6 – zaměstnavatelé
-
§ 8 – povinnost platit pojistné
-
§ 10 – oznamovací povinnost
-
Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění
-
Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel
Zdravotní pojištění vzniká dnem narození za předpokladu, že se jedná o osobu s trvalým pobytem na území České republiky. Dnem narození se dítě stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Není-li matka narozeného dítěte zdravotně pojištěna podle ZoVZP, stává se dnem narození dítě pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je zdravotně pojištěn otec dítěte v den jeho narození.
Zdravotní pojištění dále vzniká (resp. zaniká) dnem zahájení (ukončení) zaměstnání u zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky.
Při ukončení zaměstnání cizince je rozhodující, zda se jedná o osobu podléhající režimu koordinačních nařízení Evropské unie nebo o cizince z tzv. třetí země. Pokud jde o osobu ze státu Evropské unie, případně z Norska, Islandu, Lichtenštejnska, ze Švýcarska (nebo také ze Spojeného království), na kterou se v souvislosti s jejich výdělečnou činností v České republice vztahuje působnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 včetně prováděcího nařízení č. 987/2009, pak pojištění pracovníka z některé z těchto zemí trvá v České republice po skončení pracovního poměru i nadále, pokud tato osoba:
-
je evidována na Úřadu práce s nárokem na českou podporu v nezaměstnanosti;
-
čerpá peněžitou pomoc v mateřství nebo má nárok na nemocenské (třeba i onemocněním v ochranné lhůtě);
-
je po skončení výdělečné činnosti nezaopatřeným rodinným příslušníkem českého pojištěnce.
Účastni českého systému veřejného zdravotního pojištění jsou i zaměstnanci z tzv. třetích zemí, tedy ze zemí, na které se nevztahují výše uvedená koordinační nařízení EU. V těchto případech jsou zdravotně pojištěny osoby, které na území České republiky nemají trvalý pobyt, ale jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky. Tyto osoby jsou z pohledu zdravotního pojištění považovány za zaměstnance ve smyslu ustanovení § 5 písm. a) ZoVZP. v případech, kdy sjednaný pracovněprávní vztah, případně zúčtovaný příjem svojí výší nebo povahou zakládají účast na zdravotním pojištění.
Na rozdíl od podmínek platných podle koordinačních nařízení Evropské unie:
-
nejsou s těmito zaměstnanými osobami pojištěni jejich nezaopatření rodinní příslušníci;
-
ukončením zaměstnání končí i účast těchto osob v českém systému veřejného zdravotního pojištění, což znamená, že takové osobě nevznikají po skončení zaměstnání žádné další nároky…