3.3.3 Závodní stravování, stravné
Ing. Olga Krchovová
Zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům přispívat na stravování:
- poskytnutím stravenky jako nepeněžního plnění,
- provozováním vlastního stravovacího zařízení,
- poskytnutím peněžitého příspěvku (stravenkový paušál).
Podle § 6 odst. 9 písm. b) ZDP je od daně osvobozen kromě hodnoty stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti nebo v rámci stravování zajišťovaného prostřednictvím jiných subjektů od roku 2021 i peněžitý příspěvek poskytovaný na stravování za jednu směnu do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytovat zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Vyhláška MPSV č. 511/2021 Sb. stanoví pro zaměstnance v nepodnikatelské sféře maximální stravné při pracovní cestě 5 až 12 hodin
70 % z částky 142 Kč činí 99,40 Kč (do 19. 8. 2022 70 % z 118 Kč činilo 82,60 Kč) . Peněžité plnění zaměstnavatele nad tento limit podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti a vstupuje do vyměřovacích základů pro odvod pojistného. Zaměstnavatel může do daňových nákladů zahrnout vyplacený peněžitý příspěvek na stravování zaměstnanců v plné výši (limit pro možnost daňového uplatnění není stanoven), pokud zaměstnanec odpracuje v daném dni alespoň 3 hodiny (podmínka platná též pro nepeněžní plnění).
Příklad 1 – peněžitý příspěvek na stravování (stravenkový paušál)
Zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na jídlo částkou ve výši 90 Kč na den.
Aktuálně posuzujeme, zda peněžitý příspěvek zaměstnanci 90 Kč na den nepřesahuje 70 % horní hranice stravného, které lze poskytovat zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin (99,40 Kč od 20. 8. 2022). Příspěvek 90 Kč tedy bude u zaměstnance od daně z příjmů osvobozen a nebude ani součástí vyměřovacích základů pro odvod zdravotního pojištění a pojistného na sociální zabezpečení.
Poznámka: Do roku 2020 příjem podléhal zdanění a též odvodu zdravotního a sociálního pojištění.
Pokud zaměstnavatel poskytuje stravenky, jedná se o naturální plnění a bez ohledu na výši příspěvku je příjem zaměstnance od daně osvobozen.
Příklad 2 – příspěvek v nepeněžní formě
Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravenky v hodnotě 100 Kč a na každou stravenku přispívá částkou ve výši 40 Kč.
Zaměstnanec hradí 60 Kč, příspěvek zaměstnavatele ve výši 40 Kč je nepeněžním plněním ve formě příspěvku na stravování, které je od daně osvobozeno. Z tohoto důvodu se také neplatí zdravotní pojištění a pojistné na sociální zabezpečení. Příspěvek zaměstnavatele je daňově účinným nákladem, protože nepřekročil 55 % hodnoty stravenky a současně nepřekročil 70 % horní hranice stravného zaměstnance odměňovaného platem při služební cestě 5 až 12 hodin (od 20. srpna 2022 99,40 Kč).
Příklad 3 – nadlimitní plnění
Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům nepeněžní příspěvky na stravování formou stravenek za podmínky, že odpracovali alespoň 3 hodiny ze své směny. Zaměstnanci mají se zaměstnavatelem sjednaný rozsah týdenní pracovní doby ve výši 40 hodin, tzn. jedna směna je 8 hodin při pětidenním pracovním týdnu. Hodnota stravenky je 200 Kč, zaměstnanec hradí 80 Kč, zaměstnavatel poskytuje příspěvek ve výši 120 Kč. Zaměstnanci byli ve směně přítomni alespoň 3 hodiny.
Z hlediska organizace jsou daňově…