Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele k vymezení vážných provozních důvodů a důvodů spočívajících ve zvláštní povaze práce

1.1.2015, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.3.9
Vnitřní předpis zaměstnavatele k vymezení vážných provozních důvodů a důvodů spočívajících ve zvláštní povaze práce

 

Vnitřní předpis zaměstnavatele

k vymezení vážných provozních důvodů a důvodů spočívajících ve zvláštní povaze práce pro uplatnění postupu podle § 39 odst. 4 zákoníku práce

při sjednání pracovního poměru na dobu určitou

bez omezení daného § 39 odst. 2 ZP

 

Zaměstnavatel ............................................ (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ),

zastoupený ..............

upravuje postup

 

při sjednání pracovního poměru na dobu určitou

 

1. Tento předpis je vydáván na základě § 39 odst. 4 ZP a vymezuje důvody, při jejichž naplnění se při uzavírání pracovního poměru na dobu určitou nepostupuje podle § 39 odst. 2 ZP, a upravuje postup při sjednávání a opakování pracovního poměru na dobu určitou.

Zaměstnavatel potvrzuje, že u něj v době vydání vnitřního předpisu nepůsobí odborová organizace, je tak oprávněn vnitřní předpis vydat. Účelem tohoto vnitřního předpisu je definice vážných provozních důvodů na straně zaměstnavatele, popř. důvodů spočívajících ve zvláštní povaze práce, které umožňují v souladu s § 39 odst. 4 zákoníku práce uzavřít pracovní poměr na dobu určitou na dobu delší než 3 roky a pracovní poměr na dobu určitou opakovat či prodlužovat s jedním zaměstnancem více jak 2x.

 

2. U zaměstnavatele jsou dány vážné provozní důvody (nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce), na jejichž základě nelze na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby zaměstnanci, který má tuto práci vykonávat, navrhl založení pracovního poměru na dobu určitou.

 

3. Vážné provozní důvody

a) zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance po dobu, kdy nepracuje z důvodu uvedených překážek v práci (např.): ................................

- mateřské dovolené,

- rodičovské dovolené,

- výkonu veřejné funkce,

b) obsazení pracovního místa vytvořeného na dobu určitou z důvodu zajištění časově omezené činnosti,

c) obsazení pracovního místa dotovaného časově vymezeným grantem,

d) obsazení pracovního místa dotovaného po dobu určitou z veřejných prostředků na konkrétní účel.

 

Zvláštní povaha práce (např.)..............................

- sezónnost práce - v rostlinné výrobě v zemědělství (sázení, sklizeň, v lesnictví při zalesňování a péči o les), v obcích při údržbě zeleně,

- sezónnost vytápění a s tím související obsluha kotelen,

- charakter technologických postupů při některých pracích ve stavebnictví (konkrétně uvést.................)

- sezónnost práce v rekreačních zařízeních, venkovních bazénech, zimních stadiónů, kluzišť

- provozní doba kulturních zařízení, muzeí, památkových objektů (hradů, zámků aj.)

- sezónní provoz restauračních zařízení a občerstvení, kiosků, stánků v závislosti na ročním období

 

4. Pravidla jiného postupu zaměstnavatele při sjednávání a opakování pracovního poměru na dobu určitou


4.1. Zaměstnavatel může sjednat pracovní poměr bez omezení daným § 39 odst. 2 ZP pouze na pracovní místa, naplňující vymezení pracovních činností uvedených v čl. 3 tohoto předpisu. O výjimce při sjednání pracovního poměru na dobu určitou a o zařazení pracovních činností mezi vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce je zaměstnavatel povinen zaměstnance před uzavřením pracovního poměru na dobu určitou informovat a je povinen zaměstnanci vysvětlit právní důsledky sjednávání pracovního poměru na dobu určitou. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci doložit existenci vážného provozního důvodu (nepřítomnost zaměstnance z důvodu překážky v práci, poskytnutí grantu na určitou dobu apod.). Potvrzení o podání poučení musí být obsahem ujednání v pracovní smlouvě, v níž zaměstnanec potvrdí, že právním důsledkům sjednání pracovního poměru na dobu určitou porozuměl. Zaměstnanec musí být při sjednávání pracovního poměru seznámen tímto vnitřním předpisem. Za splnění této povinnosti odpovídá......... (uvést kdo).

4.2. Sezónní práce jsou vymezeny od ......... do ......... kalendářního rok nebo v závislosti na počasí, topné sezóně, ukončení sklizní apod.

 

5. Okruh zaměstnanců zaměstnavatele, kterých se postup týká

Výjimka se uplatní na pracovní pozice zajišťující činnosti vymezené v čl. 3 tohoto vnitřního předpisu a zaměstnanců při sjednání pracovního poměru jako zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance pro vymezené překážky v práci.

 

6. Tento vnitřní předpis se vydává na dobu neurčitou (nebo určitou od ...do... ).

 

7. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupna na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

 

Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem ............................

 

 

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

oprávněného zaměstnance

 

 

Komentář:

 

Sjednat pracovní poměr na dobu určitou je podle § 39 odst. 2 ZP ve znění účinném od 1. 1. 2012 možné za současného dodržení dvou podmínek. Opakovaně mezi stejným zaměstnavatelem a zaměstnancem je

Nahrávám...
Nahrávám...