Výplata mzdy, výplatní den, výplatní lístek
Ing. Růžena Klímová
Mzda (plat) je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku.
Zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel je povinen stanovit, sjednat nebo určit pravidelný výplatní termín. Připadne-li tento den na sobotu, neděli nebo svátek, musí zaměstnavatel vyplatit mzdu (plat) nejbližší předchozí pracovní den, pokud to nebude sjednáno v kolektivní nebo jiné smlouvě se zaměstnancem, že se tak stane následující pracovní den.
Mzda (plat) a její jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda poskytuje. Mzda (plat) se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru a vyplácí se zaměstnanci v zákonných penězích podle zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance.
Mzda (plat) se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty. Pokud se zaměstnanec nemůže dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu (plat) v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad, pokud se se zaměstnancem nedohodli jinak.
Splatnost mzdy (platu) má své zvláštnosti v případech:
1. čerpání dovolené – zaměstnavatel musí vyplatit zaměstnanci před nastoupením dovolené mzdu (plat) splatnou během dovolené, připadne-li termín výplaty na období dovolené, pokud se se zaměstnancem nedohodne jinak. Pokud to neumožňuje technika výpočtu mezd (platů), poskytne mu zaměstnavatel přiměřenou zálohu a zbývající část mzdy (platu) mu vyplatí nejpozději v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy (platu) následujícím po dovolené. Pokud zaměstnavatel zasílá mzdu na účet, který zaměstnanec sdělil zaměstnavateli, měl by se se zaměstnancem dohodnout na tom, že záloha není nutná, neboť i…